Dozór elektroniczny – Czym jest? Jak złożyć?

Dozór elektroniczny

System dozoru elektronicznego pozwala na odbywanie przez osobę skazaną kary pozbawienia wolności w sposób zastępczy – nie w zakładzie karnym, a we własnym miejscu zamieszkania i wśród bliskich sobie osób. Dzięki temu chroni się go przed demoralizującym wpływem środowiska przestępczego, które stanowiłoby jego otoczenie w razie osadzenia w więzieniu. Tym samym dozór elektroniczny sprzyja szybszej i bardziej skutecznej resocjalizacji, choć nie może zostać zastosowany w stosunku do sprawców każdego rodzaju przestępstw.

dozór elektroniczny

Co to jest system dozoru elektronicznego?

Dozór elektroniczny, to kontrola zachowania skazanego przy użyciu odpowiednich środków technicznych, takich jak:

  • centrala monitorowania,

  • system teleinformatyczny, za pomocą którego podmiot prowadzący centralę monitorowania, podmiot dozorujący, sądy, sądowi kuratorzy zawodowi i inne uprawnione podmioty przetwarzają informacje związane z organizowaniem i kontrolowaniem wykonywania kar w systemie dozoru elektronicznego (system komunikacyjno-monitorujący),

  • nadajniki,

  • rejestratory stacjonarne i przenośne.

Polega on na odbywaniu przez skazanego kary z zastosowaniem wskazanych powyżej systemów elektronicznych, które kontrolują i ograniczają jego swobodę poruszania się i możliwość dokonywania zmiany miejsca pobytu. Jest on zobowiązany nieprzerwanie nosić na nodze lub ręce nadajnik radiowy połączony z urządzeniem monitorującym zainstalowanym w miejscu jego zamieszkania. Musi on przebywać w nim w określonych przez sąd dniach tygodnia i godzinach, zaś o każdym naruszeniu zasad dozoru informowany jest sędzia i kurator zawodowy.

Warunki odbywania kary w ramach systemu dozoru elektronicznego regulowane przez przepisy Kodeksu karnego wykonawczego.

Jakie są przesłanki zastosowania stacjonarnego dozoru elektronicznego?

Przesłanki zastosowania dozoru elektronicznego dzieli się na:

  • techniczne oraz

  • osobowe.

Pierwsze polegają na tym, że kara może być wykonywana w systemie dozoru elektronicznego jedynie wówczas, gdy pozwalają na to warunki techniczne obejmujące w szczególności liczbę oraz zasięg dostępnych nadajników i rejestratorów oraz możliwości organizacyjne ich obsługi.

Z kolei przesłanki osobowe odnoszą się do indywidualnych uwarunkowań osoby skazanego. Zgodnie z nimi, dozór elektroniczny może zostać zastosowany, gdy:

  • wobec skazanego zapadł wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i sześciu miesięcy, albo wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy,

  • przestępstwo, na podstawie którego nastąpiło skazanie, nie zostało dokonane w warunkach multirecydywy,

  • jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary,

  • skazany posiada określone miejsce stałego pobytu,

  • osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły pisemną zgodę na taką formę odbywania kary,

  • w przypadku skazanego, który jeszcze nie rozpoczął odbywania kary w zakładzie karnym – jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie zamkniętym,

  • w przypadku skazanego, który rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym – jeżeli za udzieleniem zezwolenia przemawiają dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego.

Dozór elektroniczny może zostać także zastosowany do skazanego, któremu wymierzono dwie lub więcej niepodlegających łączeniu kar pozbawienia wolności, które skazany ma odbyć kolejno:

  • nieprzekraczających w sumie 1 roku i 6 miesięcy,

  • których suma jest niższa niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy,

a żadna kara nie została orzeczona za przestępstwo popełnione w warunkach wielokrotnej recydywy

Poza tym dozór elektroniczny może zostać również orzeczony wobec skazanego, w stosunku do którego orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Kto może złożyć wniosek o zastosowanie dozoru elektronicznego?

dozór online

Wniosek o udzielenie skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego może złożyć:

  • skazany,

  • jego obrońca,

  • prokurator,

  • sądowy kurator zawodowy,

  • dyrektor zakładu karnego, w którym skazany przebywa.

Składa się go na piśmie do sądu penitencjarnego, w którego okręgu skazany przebywa. Sąd o zezwoleniu na odbycie kary orzeka postanowieniem, które powinno zostać wydane w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku.

Na postanowienie sądu, odmawiające udzielenia zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego, przysługuje zażalenie do sądu odwoławczego.

Dodać trzeba, że ponowny wniosek skazanego lub jego obrońcy w tej samej sprawie może być złożony dopiero po upływie 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia o odmowie udzielenia zezwolenia – wniesiony wcześniej pozostawiany jest bez rozpoznania.

Czy skazany może oddalać się z miejsca zamieszkania?

System dozoru elektronicznego umożliwia skazanemu odbywanie kary w warunkach wolnościowych, pozwalając mu nawet na opuszczanie wyznaczonego miejsca pobytu.

Sąd penitencjarny określa bowiem przedziały czasu w ciągu doby i w poszczególnych dniach tygodnia, w których ma on prawo się oddalić z niego na okres nieprzekraczający 12 godzin dziennie, w szczególności w celu:

  • świadczenia pracy,

  • wykonywania praktyk religijnych lub korzystania z posług religijnych,

  • sprawowania opieki nad osobą małoletnią, osobą niedołężną lub chorą,

  • kształcenia i samokształcenia oraz wykonywania twórczości własnej,

  • korzystania z urządzeń lub zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych;

  • komunikowania się z obrońcą, pełnomocnikiem oraz wybranym przez siebie przedstawicielem,

  • utrzymywania więzi z rodziną lub innymi bliskimi osobami,

  • korzystania z opieki medycznej lub udziału w terapii,

  • dokonania niezbędnych zakupów.

Ponadto, w przypadkach szczególnie ważnych dla skazanego, uzasadnionych względami zdrowotnymi, rodzinnymi lub osobistymi, sądowy kurator zawodowy może zezwolić skazanemu na opuszczenie miejsca wykonywania dozoru stacjonarnego na okres nieprzekraczający jednorazowo 7 dni, w miarę potrzeby w asyście osoby najbliższej lub godnej zaufania.

Kiedy zezwolenie na dozór elektroniczny może zostać uchylone?

areszt online

Sąd penitencjarny uchyla zezwolenie na odbycie przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli skazany:

  • nie zachował wyznaczonego terminu na zgłoszenie upoważnionemu podmiotowi dozorującemu gotowości gotowość do instalacji środków technicznych umożliwiających jego odbycie, albo uchyla się od niezwłocznego zainstalowania rejestratora lub od założenia nadajnika,

  • naruszył porządek prawny, w szczególności popełnił przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, lub uchyla się od wykonania obowiązków związanych z dozorem elektronicznym lub innych nałożonych obowiązków, orzeczonego środka karnego, środka kompensacyjnego lub przepadku,

  • odwołano przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego z powodu innego niż ustanie przyczyny, dla której została ona udzielona,

  • został osadzony w zakładzie karnym w związku z zastosowaniem tymczasowego aresztowania lub wykonaniem kary w innej sprawie.

Sąd penitencjarny może także uchylić zastosowanie dozoru, jeżeli skazany korzystający z zezwolenia sądowego kuratora zawodowego na opuszczenie miejsca pobytu nie powrócił do niego w wyznaczonym czasie.

W razie uchylenia zezwolenia skazanego niezwłocznie osadza się w zakładzie karnym, zaliczając na poczet kary okres objęty systemem dozoru elektronicznego.

Warto dodać, że ponowne udzielenie zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru w tej samej sprawie jest niedopuszczalne.

Jeśli chcesz uzyskać zgodę na odbywanie kary w reżimie dozoru elektronicznego, zastanów się, czy nie zatrudnić adwokata, który będzie w stanie zająć się tym w sposób profesjonalny – sporządzi odpowiednie pisma, dopilnuje terminów, reprezentując Cię jednocześnie w prowadzonym postępowaniu.

Dane kontaktowe

Informacja:

Kancelaria przyjmuje klientów wyłącznie na umówionych wcześniej telefonicznie spotkaniach.

Sledź nas